OPDS – Nowinki Młodego Pisarza

OPDS

The Open Publication Distribution System (OPDS) powstawał między 2010, a 2011 rokiem jako rodzaj biblioteki sieciowej opartej na znanych wcześniej standardach. Można go porównać do kanału RSS (listy linków z krótkimi opisami zamienianymi następnie przez czytniki RSS na krótkie wiadomości). OPDS wyświetla tytuł autora, tytuł książki, krótki opis oraz specjalny odnośnik umożliwiający pobranie wybranej publikacji. Dodatkowo obsługuje grupowanie ebooków w foldery.

Biblioteka jest otwartym projektem Nowinek Młodego Pisarza. W zamierzeniu ma być polską, uboższą wersją projektu Gutenberg i działać mniej więcej w ten sposób :

 1. Problem
  1. Użytkownik 1 posiada własny serwer (FTP/SFTP/NextCloud/Google Drive/Dropbox/Amazon S3/Open Stack) lub jego część, na której gromadzi kolejne e-booki (oczywiście za zgodą autorów). Może to być na przykład biblioteka.
  2. Autor 2 pisze własne książki i udostępnia pod licencją copyleft, Creative Common lub podobną niewymagającą pisemnej zgody na redystrybucję (kopiowanie/rozpowszechnianie) w wersji elektronicznej.
  3. Użytkownik 3 szuka jakiegoś tytułu w okolicznych bibliotekach i internecie.
  4. Użytkownik 4 chce zsynchronizować kilkanaście kupionych plików pomiędzy kilka urządzeń w swoim domu.
 2. Propozycja
  1. Nowinki dodają pierwszy serwer FTP o pojemności około 10gb z folderem na książki (nazwijmy go Biblioteką) i użytkownika (nazwijmy go anonimem) z prawami do udostępniania wspomnianego folderu (i dodawania nowych plików, oczywiście bez zgody na ich usuwanie/modyfikowanie).
  2. Biblioteka pojawia się w dwóch wersjach – komputerowej do wyświetlenia w przeglądarce oraz mobilnej do wyświetlenia na czytnikach ebooków (jak FB Reader).
  3. Wersja komputerowa posiada własny czytnik epub/pdf/cbz/cbr i wyświetla książki bezpośrednio w przeglądarce.
  4. Każdy (nawet niezarejestrowany) może dodać swoje pliki korzystając ze specjalnego odnośnika (coś jak Dropbox).
  5. Zarejestrowani mogą dodać własny serwer lub stworzyć nowy folder z książkami i zamienić na prosty serwer OPDS w ustawieniach swojego profilu. Po podaniu swojego loginu i hasła będzie możliwe jego dzielenie na przykład pomiędzy komputerem (z aplikacją NextCloud) i czytnikiem na tablecie.
  6. Można też zalogować się jako anonim, udostępnić sobie Bibliotekę i przenieść do niej własny folder z książkami, umożliwiając wszystkim na bezpośredni dostęp do swojego księgozbioru.
  7. W ten sposób powstaje zdecentralizowana sieć połączonych profesjonalnych i domowych serwerów wysyłających i publikujących ebooki na cztery strony świata.
  8. Czytelnicy mają tylko jeden adres do zapamiętania, a autorzy ułatwioną możliwość publikacji swojej twórczości

Najważniejsze informacje :

Pliki wysyłamy na ten adres.
Urządzenie mobilne
Następnie na swoim ulubionym czytniku z obsługą OPDS (niepełna lista) wpisujemy adres https://chmura.onliniak.ct8.pl/index.php/apps/files_opds/
Logujemy się swoim nickiem i hasłem
Dane do wersji publicznej to login anonim i hasło *anonimowy*
Komputer
Otwieramy ten adres www
Czytnik epub, pdf, cbz, cbr powinien się uruchomić automatycznie. Jeśli nie działa sprawdź czy masz włączony javascript lub zaloguj się jako anonim.

Serwer OPDS znajduje się w Wielkiej Brytanii, co w niektórych przypadkach może wpłynąć na długość pobierania katalogu. Komiksy (i inne pliki powyżej 10 mb) wysyłamy tutaj. W przeciwnym wypadku mogą być problemy z ich późniejszym przeniesieniem.

Oficjalnie wspieranymi rozszerzeniami są epub i fb2, co oznacza że tylko one wyświetlą poprawnie tytuł i nazwisko autora. Inaczej w miejscu tytułu pojawi się „oc_tmp_QgHysV-„, oczywiście sama książka pobierze się poprawnie.
W miarę możliwości prosimy o wysyłanie ebooków opublikowanych na licencjach open source i Creative Common lub podobnych.
Jeśli pobrany plik posiada zapis „Wszelkie prawa zastrzeżone” lub podobny, zgłoś to pod adres redakcja@onliniak.ct8.pl . Usuniemy go w ciągu 7 dni.

Aplikacja została opracowana przez Yetangitu (https://github.com/Yetangitu/owncloud-apps), używamy serwera OPDS w wersji 0.8.8 oraz czytnika w wersji 1.1.5.

Licencja :CC BY-NC-ND 4.0 Wszelkie prawa należą do autora.
Tryb Czytania/Pobierz na później (TextFilter)
Dodał(a) admin_Onliniak
Dnia niedziela, 18 Marzec 2018
Kategoria

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.