Śmigus-Dyngus

Dwa dni przed rozpoczęciem Egzaminu Gimnazjalnego – 21 kwietnia będziemy mieli ten jedyny dzień w roku. Niektórzy mówią, że to Śmigus-Dyngus, inni że Drugi dzień świąt, a jeszcze inni, że Lany Poniedziałek.

Nie udało mi się dowiedzieć, która wersja jest prawidłowa, więc zostańmy przy wersji poniedziałek 21 kwietnia.

Dzisiaj wygląda ono tak :

Jak widać straciło nieco uroku ale o tym za chwilę, udało mi się nawet ułożyć krótki wierszyk (za bardzo się, nie starałem, więc może nie jest na miarę poety)

Wszystko, wszystko mokre i całe przemokłe. A na drugi dzień wszyscy w łóżku z katarem. Zapytasz „Co to za dzień ?”, „widać – Ten Poniedziałek”.

Z tego co słyszałem, ongiś (kiedyś) było nieco inaczej. Były dwa święta – Śmingus i Dyngus. O Dyngusie ciężko usłyszeć, powiadają, że swego czasu była góra, a na niej pogańskie sanktuarium, ludzie składali tam ofiary, a w dzień przesilenia zgodnie z prastarym rytuałem obmywali się w rzekach, jeziorach. Ponoć to mieli przybyć misjonarze, łącząc ten obyczaj z chrześcijańskim wydarzeniem – obmycia wodą przez Jana Chrzciciela.

Inni mawiają, że Dyngus oznacza odwiedzanie sąsiadów, przybywanie z daleka na wieczerzę, przywitanie nowych i starych sąsiadów.

Co do Śmigusa,  pochodzić ma on od słowa smagać. Do dziś ponoć to obchodzone jest na wsiach, głównie kaszubskich.

Swego czasu słyszałem takową historię :

Dawno, dawno temu chłopcy zbierali gałęzie brzozowe lub wierzbowe, by robić z nich rózgi. Gdy już księżyc był wysoko na niebie, Ojciec rodziny miał zostawić wskazówki, co do wejścia do pokoju dziewcząt jak : dodatkowy klucz, czy otwarte okno. Ich zadaniem było wczesną porą wejść i zbudzić je, smagając po nogach. Podobno wierzyły, że im mocniej będą posiniaczone tym szybciej znajdą męża

Co do obmycia wodą, miało ono być obmyciem się z ubiegłorocznych trosk i smutków, stąd pomysł z laniem się wodą.

[poll id=”11″] Dodał(a) Rafael
Dnia sobota, 19 Kwiecień 2014
Kategoria Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

12 − sześć =

Google/Bing/Yandex Translate