autora żywot marny … czyli jak pisać

Takie już życie autora …

W tym wpisie znajduje się pomoc dla autora chcącego opublikować coś na naszej stronie odnośnie wykorzystania dostępnych pomocy i narzędzi..

Pozwólcie, że tym razem napiszę z prywatnego profilu (wszak żeby wiedzieć jak wygląda interfejs autora, muszę się do niego zalogować → konto administratora jest z 1000 % bardziej rozbudowane).

Podstawą funkcjonowania strony są autorzy → to wiemy, ale ze względów na liczne problemy techniczne, designerskie i inne nigdy nie zdążyłem opisać jak się bawić w powiedzmy „profesjonalnego” autora

Przede wszystkim już wyjaśniam czemu tak dziwne piszę → tak mi poleca program,

Od kilku dni staram się zadbać o pozycję strony w Google, Bing oraz Yandex → sami wiecie jak to wygląda → stronę główną znaleźć łatwo, natomiast konkretny wpis (bez użycia wyszukiwarki na blogu oczywiście) już ciężko … raz wypada, raz nie.

Wszystkiemu winna jest oczywiście filozofia wyszukiwarki internetowej, która nakłada na autora swoje ograniczenia, to dla niej musimy pisać używając słów kluczowych, pisać długo, dbać o szybkość strony (to na szczęście do autora nie należy) i jej rozmaite elementy (taki Google potrafi się przyczepić nawet jednego znaku), a jeszcze człowieka ma to wciągnąć i zainteresować. (tutaj administrator się odgrywa mówiąc → „hej, ja załatwiam rozmaite funkcje, design, strony internetowe, pilnuję by to działało więc weźcie się za coś i mnie nie męczcie”) … tak w skrócie należałoby pisać, by Jego Wysokość Google zechciał łaskawie wyświetlić wpis w wyszukiwarce, a czytelnicy nie padli po minucie z nudów.

Albo inaczej → ludzie dowiadują się o wpisach przez Google’a, Binga i sieci społecznościowe → sieciami zajmuję się sam (fanpejdże na facebooku i twiterze), jak ktoś chce to zielonym przyciskiem może dalej udostępniać wpisy, a wyszukiwarka działa na prostej zasadzie → wpisujesz słowo kluczowe, a ona przeszukuje internet by znaleźć podane słowo.

Dla zmęczonego autora ważne są światełka

Właśnie zamontowałem (bez obaw, dotyczy głównie artykułów, recenzji, porad a wiersze czy opowiadania … (w sumie … w opowiadaniach też by się to przydało, w wierszach jak umiecie ;))) tzw. światełka → patrzymy w prawą stronę, na taki duży zielony przycisk „Opublikuj”, nad nim jest czerwone Przenieś do kosza, a obok sygnalizacja świetlna.

Są to standardy (podobno, w każdym razie ja ich nie wyznaczałem) pisania „dobrych” wpisów, na przykładzie tego możemy sobie przeczytać, co zrobiłem do tej pory źle : [su_spoiler title=”kliknij tutaj” style=”fancy” icon=”chevron-circle”]

 

Teraz spoglądamy w dół → mamy tam GD Rating System, a poniżej YOAST SEO (potem są jeszcze Zajawka, Wyślij TRackbacki, Własne pola, Dyskusja, Uproszczona Nazwa, Custom Keywords, Postmatic) już o prawym pasku nie wspominając → wszystko po to, by autor (w zamyśle człowiek myślący i spragniony wiedzy) mógł sobie indywidualnie dostosować odbiór własnych postów, co w połączeniu z możliwością kasowania komentarzy pod swoimi wpisami (nie wiem czy moderowania) daje wielką władzę i równie wielką odpowiedzialność.

Miej władzę nad gwiazdkami

Pierwszy to gwiazdeczki, ich znaczenie dla autora jest bliskie zeru, bardziej interesuje to czytelników ale skoro już zacząłem … Display Rating Block oznacza „gdzie mam wyświetlić gwiazdki” i opcje Default („Wybierz sobie sam/domyślnie”), Top („U góry”), Bottom („Na dole”), Top oraz Bottom, Hide („ukryj”), Rating Method to metoda liczenia/wyświetlania itp (nic nie zmieniaj, a nawet jeśli to jest tylko jedna opcja). Obok jest Rich Snippet czyli wyświetlanie gwiazdek w wyszukiwarce Google, to samo tyle że jest też Item Scope („Zakres przedmiotu” … sam nie wiem).

Władca przeglądarki

Nas jednak bardziej interesuje Yoast SEO → tutaj po lewej mamy sygnalizację świetlną (tą samą co po prawej), a na dole program nam pisze co robimy źle i jak nasz wpis zostanie odebrany przez wyszukiwarkę.

Podgląd jest widoczny na samej górze, a poniżej podane są tajemnicze słowa : Fraza kluczowa, Meta keywords, Analizator treści oraz część oznaczoną trzema połączonymi niebieskimi kółkami → czyli opcje publikacji na serwisach społecznościowych.

Fraza kluczowa to słowo (lub kilka),  które jak zakładamy zostało wpisane w wyszukiwarkę (jeśli nie masz swojego słowa zobacz SEO → Odkrywanie fraz kluczowych → pierwsza i trzecia opcja wymaga konta, zaś druga pozwala sprawdzić najpopularniejsze wyszukiwania).  Jeśli wybierzesz dobre słowo to jest szansa, że twój wpis zostanie wyświetlony. Tutaj jest to po prostu „autora” ale najlepiej jeśli to coś doniosłego np. piszesz o miłości, dajesz miłość, piszesz recenzję, dajesz tytuł recenzowanego utworu, po czym światełka Cię informują czy wszystko robisz dobrze. Masz już swoje słowo ? Mało tego → teraz musisz je pisać jak najczęściej i jeszcze sprytnie ukryć, bo coś w stylu autora, autora bo autora do autora z autora nie dość że jest głupie, to jeszcze może zostać pominięte w ramach programu skierowanego przeciw oszustom. Zwróć uwagę, że zarówno opis, tytuł jak i link możesz niemal dowolnie zmieniać na ekranie podglądu.

Meta keywords potem usunę, a analizator to właśnie zdanie programu na temat Twojego wpisu, teoretycznie możesz publikować dopiero gdy światełko zaświeci na zielono (najwyżej żółto) ale zawsze możesz te zalecenia zignorować.

Jakby coś meta opis oznacza → klikasz na opis wpisu w podglądzie Google’a i zamiast domyślnego wpisujesz swój.

Facebook, czy Twitter musi ulec mocom autora

Przejdźmy teraz do niebieskich kółeczek → znajdziesz tutaj informacje jak post zostanie odebrany przez nasze fanpejdże, ustalisz tutaj tytuł (title), opis (description), oraz zdjęcie (image → upload i wybierasz zdjęcie z biblioteki mediów (lub dodajesz). Brawo, właśnie dowiedziałeś się jak zwiększyć możliwość zaistnienia swojego wpisu w przeglądarce, możesz to sprawdzić → poczekaj 2 dni od publikacji i wpisz w Google’a swoje słowo kluczowe + onliniak.cba.pl np. autora onliniak.cba.pl → jeśli się wyświetla osiągnąłeś sukces.

Trochę sobie pominiemy …

I zobaczymy jeszcze opcję Dyskusja, w której możemy wyłączyć komentarze oraz Postmatic, gdzie możemy zobaczyć jak będzie wyglądał wpis dla naszych subskrydentów oraz dowolnie nim manipulować. Reszta jest mało ważna.

Niby mam wiedzę ale pustej stronie się nie przyda.

Po wejściu w wpisy oczom przyszłego autora ukazuje się prosty interfejs (widoczny nawet niezalogowanym użytkownikom piszącym anonimowo (drobna uwaga → jeśli chcesz po prostu zrobić link do innego wpisu wpisz jego nazwę i zaznacz w wyszukiwarce)).  Nie jest może zbyt rozbudowany :

Górny pasek

Dodaj medium (sprawdź u góry) , YouTube (search → wpisujesz słowo w wyszukiwarkę i : na górze masz szukanie pojedynczych filmów, a na dole całych playlist) → wybierasz wpis i klikasz insert into editor w miejscu, w którym filmik ma się wyświetlić, pojawia się długi kawałek tekstu → klikasz podejrzyj po prawej i sprawdzasz,

Wstaw shortcode pokazuje takie „guziki” (wskaż je myszką, by zobaczyć opis),jeśli chodzi o shortcode szczególnie zainteresować Cię powinna opcja wstawiania dokumentów, robienia galerii zdjęć, wstawiania odtwarzaczy audio, filmów na youtube (można ich używać zamiennie) oraz vimeo, spoilery i wiele innych rzeczy.

podobne przyciski zobaczysz na dole (takie jak B, I ABC) i na samym końcu przełącz widoczność paska, który pokazuje dolny pasek z pomocą (znak zapytania).

Z znacznika Czytaj Dalej nie korzystamy (nigdy nie działa, zresztą mamy automatyczne skracanie do 300 znaków). Właśnie te słowa to Twoja wizytówka → tutaj musisz zainteresować widza, są różne metody … możesz stawić tezę, poinformować czemu powstał post, zadać pytania retoryczne, podsumować z niedopowiedzeniami … cokolwiek.

Że tak powiem za tekst autora odpowiada tylko on sam

Oficjalnie każdy tekst jest sprawdzany przez moderatora … nieoficjalnie ich nie mamy na razie. Dlatego musisz samodzielnie zadbać o poprawność tekstu → bierzesz słownik (tradycyjny lub internetowy) i piszesz, oczywiście to jak dokładnie będziesz przestrzegać reguł zależy od charakteru autora, tylko ortografię musisz opanować → jest tyle sposobów na sprawdzanie wpisów pod względem gramatyki, że jej nieznajomość to po prostu wstyd (chyba że się pomylisz raz na jakiś czas to OK).

A mówili w tej szkole …

Jako ciekawostkę mogę podać fakt, że przydaje się nasza stronka w szkole 😉 Tam identyko → minimalna ilość słów, nasze minimum (300 słów) to w większości szkół optymalna ilość (chyba że jesteś na rozszerzonym polskim w liceum, to będzie to dolna granica).  Teraz przeglądareczka → identyko w szkole → musisz wiedzieć co człek będzie w internecie szukać ? Tam musisz zgadnąć jaka jest inteligencja i wiedza autora zadania, jak i nauczyciela by robić takie rozwiązania, jakie Jemu się spodobają. No już nie wspominając o zasadach poprawnego pisania → to już podstawa.

Nie martw się tylko, że wszystko jest takie samo → po za światełkami masz też opcję zapisywania szkiców i przeglądu starych wpisów (czasem je usuwam, zresztą na swoim komputerze zakładam, że też usuwasz od czasu do czasu stare pliki i programy). Nawet po zalogowaniu się → widzisz od razu swoje wpisy, a na dole (pod komentarzami) nasze światełka powiedzą ile jeszcze masz wpisów do poprawy → indeksowanie = przeglądarka ma szansę namierzyć wpis, a fraza kluczowa to … spójrz w górę.

Prawy pasek

Jeszcze tylko omówię pasek po prawej → CWV3 → jeśli w Twoim wpisie mogą się pojawić treści zabronione przez „górę” → koniecznie użyj tej opcji, wyświetli ona ostrzeżenie że wpis może zawierać treści erotyczne lub brutalne (jak to pięknie CBA ujęło „narusza zasady dobrego wychowania” ) , Postmatic Delivery → pierwsza opcja mówi „nie wysyłaj mnie subskrydentom” (to ja mam taką opcję ? ); druga sam nie wiem, Opublikuj → możesz tutaj publikować o danej porze dnia czy nocy, zrobić wpis prywatny, podejrzeć go itp → warto używać tego narzędzia, Kategorie → chyba wiesz 😉 , Tagi → uwzględniane przez wyszukiwarkę na stronie, XML Sitemaps → jak Google, Bing oraz Yandex (teoretycznie również Baidu ale chińskiego nie znam) widzi Twój wpis i jak jest dla niego „ważny” → lepiej zostaw opcje default, Obrazek Wyróżniający → każdy wpis można wyróżnić obrazkiem, jeszcze nie próbowałem.

Ankiety i Quizy mogą autora wesprzeć

[po lewej znajdziesz też narzędzie skryptozakładka pozwalające na kopiowanie tekstu z innych stron oraz adresów url na przykład zdjęć]

Po lewej znajdziesz Poll, Quiz & List → otwórz w nowej karcie → tutaj możesz dodać listę, quiz lub ankietę, przykładową ankietę znajdziesz poniżej :

Więc  Poll (z prawej nic nie zmieniaj) → Create → powinien być mój login … jak nie to załóż konto → wpisujesz tytuł, możesz dodać deskrypcję (opis (zauważasz podobieństwo ?)), poniżej możesz dać zdjęcie/film → a jeszcze niżej swoje opcje → by dodać opcję robisz add option, przesuwasz strzałkami, allow more answer by móc  zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź, allow user add own answer → i dajesz limit ile odpowiedzi, przy czym no limit = bez limitu, by mogli dodać swoją opcję.

teraz spójrz w prawo → language wskaż polish (polski język) → genral → tu zmieniasz sposób liczenia głosów (number to numery, percentage to procenty), show results to kiedy pokazać wyniki → po głosowaniu (after), czy przed (before),a może nigdy (never), reszta opcji i tak jest tylko w wersji pro → look and feel → czyli wygląd, pierwsza opcja to schemat kolorów (tutaj jest to Iris), druga to czcionka, trzecia to ramka (nie wiem o co chodzi), czwarta to gdzie ma być tytuł (left to lewo, right to prawo, center i automatic chyba wiesz), previes widht to wielkość → social mówi kto może głosować → anonimowy, czy ktoś po zalogowaniu się na konto społecznościowe (nie wiem jaka jest między nimi różnica), show social sharing = pokaż przyciski typu „podziel się”, reszta i tak jest premium.

Teraz preview by zobaczyć swoją ankietę lub embed, by zdobyć kod. Następnie kod wklejamy po prostu gdzieś w tekście → Poejrzyj (już na Nowinkach) i patrzymy jak wygląda. Zaznaczamy oczywiście WordPress.

A jak zdobyć pomysł ? Obserwuj świat wokół siebie → telewizja, gry komputerowe, filmy, książki, imprezy, sprawozdania … po prostu obserwuj, a gdy coś Cię zaciekawi napisz o tym.

Chyba, że masz pisać na wybrany temat … wtedy spróbuj się uspokoić i poszukaj w tekście czegoś co Cię zainteresowało lub wydaje się powtarzać częściej niż pozostałe sformułowania/tematy/nazwiska itp.

A będąc już na stronie możesz spróbować posłuchać muzyki, niektórym to pomaga wpaść na jakiś pomysł. Możesz też dodać kilka własnych utworów.

Gratuluję, że udało Ci się dojść aż tutaj, zapamiętaj : tekst + świadomość działania wyszukiwarek + świadomość potęgi fanpejdży + świadomość roli subskrypcji (czyli dopilnowanie, by wszystko wyglądało tak jak to sobie wyobrażasz co do słowa) czynią z autora wędrowca, który odkrył już pierwszy krok do sukcesu.

[socialpoll id=”2337057″]

Dodał(a) Rafael
Dnia niedziela, 28 Luty 2016
Kategoria Bez kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.